اظهار نارضایتی مدیرعامل شاتل از ثابت ماندن هزینه اینترنت با وجود تورم

احمدرضا نخجوانی، مدیرعامل شاتل از ثابت ماندن هزینه‌ی اینترنت در کشور که نتیجه‌ای جز فشار مضاعف روی شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات اینترنت ثابت ندارد، اظهار نارضایتی کرده است.

اظهار نارضایتی مدیرعامل شاتل از ثابت ماندن هزینه اینترنت با وجود تورم

احمدرضا نخجوانی، مدیرعامل شاتل به‌عنوان یک شرکت ارائه‌دهنده‌ی خدمات اینترنت ثابت، از افزایش نیافتن قیمت سرویس‌های اینترنت ثابت اظهار نارضایتی کرده است. نخجوانی با اشاره به تورم موجود در کشور و افزایش قیمت انواع کالاها و خدمات، از ثابت ماندن قیمت اینترنت اظهار تعجب کرده است.

نخجوانی، در این خصوص چنین اظهارنظر کرده است:

در یک اقتصاد تورمی که قیمت کالاها و خدمات هر ساله ده‌ها درصد افزایش پیدا می‌کند، چگونه است که قیمت خدمات دسترسی به اینترنت، باید ثابت بماند؟ این در حالی است که چندین بار نیز با هدف توسعه‌ی دسترسی کاربران به اینترنت، قیمت‌ها را طی سال‌های گذشته کاهش داده‌اند.

نخجوانی همچنین به تلاش‌های وزارت ارتباطات در تثبیت قیمت اینترنت ازطریق تثبیت قیمت پهنای باند نیز اشاره کرده است، حال آنکه پهنای باند اینترنت تنها ۲۵ درصد از قیمت تمام شده‌ی خدمات اینترنت شرکت‌های فعال را تشکیل می‌دهد.

نخجوانی می‌گوید: «با وجود آنکه تلاش وزارتخانه بر این بوده است که با تثبیت قیمت پهنای باند، به شرکت‌های ارائه‌دهنده‌ی خدمات اینترنت کمک کند، اما پهنای باند اینترنت، حداکثر ۲۵ درصد قیمت تمام‌شده‌ی خدمات اینترنت شرکت‌های یادشده را تشکیل می‌دهد. به‌عنوان یک مثال ساده، از سال گذشته هزینه‌ی نیروی انسانی نزدیک به ۴۰ درصد افزایش یافته و قیمت تجهیزات و کالاهای مصرفی برای شبکه، بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ درصد افزایش یافته است! به این ترتیب، در این اقتصاد تورمیِ لجام گسیخته، طبیعی است که بپذیریم قیمت خدمات اینترنت نیز، هم‌پای دیگر محصولات و خدمات افزایش یابد. شرکت‌های ارائه‌دهنده‌ی خدمات ارتباطات ثابت، ظرف یک سال گذشته چند هزار نفر از نیروهای خود را تعدیل کرده‌اند و مصرف‌کنندگان نیز، دیر یا زود نخواهند توانست از خدمات پرکیفیت استفاده کنند. به همین خاطر نیز خواسته‌ی ما از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات این است که با افزایش ۴۰ درصدی خدمات اینترنت در کشور موافقت کند و اجازه دهد سازوکارهای عرضه و تقاضا، قیمت را در بازار مشخص سازد. افزون بر این، این نکته را در نظر داشته باشید آنچه به اپراتورهای سیار امکان ارائه‌ی سرویس ارزان‌قیمت را داده، یارانه متقاطع از خدمات تلفن است که همین پدیده نیز برای آسیب دیدن اپراتورهای ثابت، مزید بر علت شده است.»

نخجوانی شرایط فعلی شرکت‌های ارائه‌دهنده‌ی خدمات اینترنت ثابت را مطلوب نمی‌داند. به‌گفته‌ی وی، بسیاری از شرکت‌ها به‌جای سرمایه‌گذاری در حال جدال با خاموشی هستند و تنها راه نجات را افزایش قیمت عنوان کرده است. وی در این خصوص می‌گوید:

شواهد و آمار نشان می‌دهد که متوسط پرداختی یک خانوار برای اینترنت ثابت در ماه حدود ۲۵ هزار تومان است و اگر این رقم ۱۰ هزار تومان افزایش یابد، در هزینه‌های آنان محسوس نیست، اما می‌تواند این صنعت را نجات دهد و همان خانوارها از این موضوع منتفع شوند.

 

منبع : زومیت